6 Kasım 2018 Salı

GastroAntep Fest ile Gaziantep Lezzet Turu /( 20-22 Eylül 2018)

UNESCO tarafından 'Yaratıcı Şehirler Ağına' dahil edilen Gaziantep'te 20-22 Eylül tarihleri arasında Gastroantep Festivali düzenlendi. 20 Eylül'de Belediye Başkanı Fatma Şahin, Festival Sanatçıları ve Miss Turkey yarışması adaylarının katılımıyla Demokrasi Meydanında buluşulup festival alanına yürüyüş yapıldı ve festivalin açılışı gerçekleşti.

Antep yöresine özgü lezzetlerin bulunduğu stantlar, yerli ve yabancı şeflerin Antep'e özgü ürünlere kullanarak hazırladığı lezzetler, yarışmalar,  sahne performansları gibi birçok etkinlik yapıldı. GastroAntep, katılımcılara bakır dövme, cam dökme, dikiş, nakış, çanak, çömlek yapımlarını izleme fırsatı da sundu. Kültürel mirasımız hakkında detaylar ilgi çekiciydi.


Gezginler olarak Antep mutfağına özgü lezzetlerin tadımı, fıstık ve biber hasadı gibi bir çok deneyimi yaşadık. Bununla birlikte Gaziantep'in kültürel ve tarihi zenginliklerini tanımak için  Bakırcılar Çarşısı, Zeugma Müzesi, Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret ettik.


Gaziantep'e festival aracılığıyla ilk kez gittim. Festivalde beni en çok üzen Antep Fıstığı Hasadına katılamamak oldu. Çalıştığım için Cuma akşamından gittim. Bir dahaki sene festivalin her anını doya doya yaşamak istiyorum. Festivalin son gününe yetiştim. Ben yokken Gaziantep'te İmam Çağdaş'ta, Beyazhan'da kebaplar ve tatlılar; Orkide Pastanesinde katmerler yenmişti. Ben Cumartesi itibariyle programa dahil oldum.


22 Eylül Cumartesi günü, kahvaltı için Batalhöyük Cafe'ye gittik. Antep'te güne serpme kahvaltıyla değil Beyran ve ciğerle  başlayıp, katmerle bitiriyorlar. Anlaşıldığı üzere Gaziantep'te üç öğün katmer, iki öğün yemek var!Cumartesi günü Zeugma Müzesi'ni kahvaltı sonrası Zeugma müzesine gittik. Gaziantep'in simgesi olan Zeugma'nın hikayesi çok etkileyiciydi. Zeugma yani Çingene Kızı, Gaziantep'in Nizip ilçesinde Fırat Nehrinin kıyısında  bir vatandaş tarafından keşfettikten sonra yetkililere haber verir ve yetkililer gelip bölgede kazı çalışmasına başlar.

Kazı esnasında 'Halka küpesi var, bağı var, saçlarında örgü var' diyerek "Çingene Kızı'na benzetilmiş ve bu adı almıştır. Elmacık kemikleri biraz çıkık, kulağında küpesi olan Zeugma'nın cinsiyeti konusunda kesin bir bilgide bulunmuyor. Kimine göre Yer tanrısı ve Tanrıların Anası Gaia kimine göre ise Büyük İskender.. Ama en önemli detay ise bakışlarındaki hüzünde..
1930 lu yıllarda kaçakçıların diğer figürleri çalmalarına rağmen Çingene Kızı'nı fark etmemeleri büyük bir mucize. Yapılan kazılarda bazı parçalarına ulaşılamamış olsa da bu haliyle bile çok etkileyici. Çingene Kızı müzenin ikinci katında sergileniyor. Müzede sadece Çingene Kızı değil bir evin villasında yaşanan  hikayeler de bulunuyor. Gaziantep'e yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. 

Müze sonrası öğle yemeğini MSM'de yedik. MSM Gaziantep Belediyesi tarafından açılan Gaziantep'e özgü yemekler bulabileceğiniz bir mekan. Fiyatlar da gayet uygun.
Gaziantep lezzetlerinden olan Yoğurtlu Orman Kebabını denedik.


Bakırcılar Çarşısı'nı turladım. Saçıbeyaz'dan salça ve antep fıstığı almadan da dönmedim.

Tahmis Kahvesi'nde kahve molası verdik. Tahmis Kahvesi'nde eski gelenekleri yaşatmak için hala musiki takımı gelip insanları eğlendirmekte. Hala böyle samimiyetin kaybolmadığı alanları görmek çok güzel..

Akşam yemeği için tercihimiz "Kebaphan" dı. Mekanın ön plana çıkan lezzeti  'Küşleme' . Sinirsiz koyun eti kullanılarak yapılıyor. Lezzetlerin yanında Kebaphan'ın tarihi dokusu ve bakır tepsilerde sunulan lezzetler oldukça iyiydi. Ayrıca misafirperverliklerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim.
GastroAntep, her şeyden önce Gaziantep'in yöresel lezzetlerini uluslararası alanda tanınmasını sağladı. Yabancı şeflerin antep fıstığı ile yeniden lezzetler oluşturması çok gurur vericiydi. Bu tür projeler, ülkemizin zengin mutfağını tanıttığı için desteklememiz gerek.
GastroAntep projesini destekleyen kurum ve kuruluşlar; 
"Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İpekyolu Kalkınma Ajansı, TÜRSAB,   gibi kurumların yanında; THY, TRT, BTA, İnoksan, Metro, Öztiryakiler, Tadında Anadolu, White Uniform, Tekben, Ahilik Haftası,  Uluslararası Festivaller Birliği, Anelsander, Gaziantep Olgunlaşma Enstitüsü."

Mekan sponsorlarımız; MSM Gaziantep ve MSM Erikçe. Destekleri için çok teşekkürler.  


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...