8 Ocak 2018 Pazartesi

Dünya'nın En Büyük Tematik Akvaryumu : İstanbul Akvaryum / Florya

 Florya'da bulunan Akvaryum ayrı bir dünya. Dünyadaki deniz ve okyanuslarda yaşayan balıkların bulunduğu Karadeniz'den Pasifik Okyanus'una uzanan bir gezinti yapmak isteyenler için çok eğlenceli bir platform.


 İstanbul Akvaryum, Dünyanın en büyük tematik akvaryumu. Akvaryum'da gezdiğiniz coğrafi alanların  kültürel, tarihsel ve mimari özelliklerine de yer verilmiş. Yağmur ormanlarında bulunan Kapibara, Pasifik okyanusunda yaşayan Dantelli Müren, Amazon'da yaşayan Cüce Kayman Timsahı, Kapibara, Pirana, Pasifikte yaşayan Köpek Balıkları, Özel dizayn edilmiş Gentoo cinsi Penguenleri gibi 1500'den fazla canlı çeşidi bulunuyor.

 Mekanlar hakkında kişisel deneyimlerimi aktardığım bloğumda bu sefer İstanbul Akvaryum'la yürüttüğümüz  'Sosyal Sorumluluk Projesi' ne yer vermek istiyorum.

 28 Aralık Perşembe günü devlet okulunda okuyan 3 özel eğitim öğrencisiyle Florya'da bulunan İstanbul Akvaryum'daydık. Herkesin bir hikayesi var. Ama onların her birinin hikayesi farklı.. Onların mutluluğunu tanık olmak çok güzel bir duygu. Üç  öğrencinin de ilk kez akvaryumu ziyaret etmenin mutluluğu gözlerine yansıdı. Yaşadıkları deneyimi  belki de hayatları boyunca unutamayacaklar.


Çocuklarla gezerken yaşadığım deneyimi de size aktarmak istiyorum.

İstanbul Akvaryum'u gezmeden önce  rehber olabilecek bilgiler sizlerle..


Karadeniz alanında, Büyük Tufan ve Nuh'un gemisi dekorasyonu bulunuyor. İstanbul Akvaryum'a özel olarak hazırlanmış kısa filmin gösterildiği ekranda Karadeniz'de yaşayan canlılar hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

İstanbul Boğazı'nda Cebelitarık Boğazı'ndaki canlıları görebiliyorsunuz. Ayrıca boğaz hattındaki mimari eserler de tanıtılıyor.


Marmara'da Kapalı Çarşı bulunuyor. Bu bölümün bitiminde Akvaryum'un en büyük tankı görünüyor. Atlantik ve Pasifik Okyanusta yaşayan canlıları kuş bakışı izleyebiliyorsunuz. Köpek balıkları ve Vatozlar bulunuyor.

Çanakkale'de Truva atıyla; Ege'de Akdeniz'in önemli denizcilerinden Barbaros Hayrettin Paşayla; Süveyş kanalı'nda Fransız Mühendis Ferdinand De Lesseps ile karşılaşıyorsunuz. Süveyş Kanalı'nın yapım aşamalarına da yer verilmiş.

Kuzey Kutbu'nda geniş buz kütleleri var. Bu bölümde buzulların erimesi ve sularım yükselmesiyle dünya'yı ne gibi sorunların beklediği dile getiriliyor.


Kızıldeniz'de mercanların yaşadığı bir alan. Akdeniz Bölgesi'nde İnsuyu ve Damlataş mağaraları kullanılarak oluşturulmuş. Cebelitarık Boğazı, Akdeniz ve Atlantik Okyanusu'nu birleştiren önemli geçiş noktalarından biri.Doğu Atlantik'te Liberte gemisiyle karşılaşıyorsunuz. Bu alanda paslı borular, kırılmış plaklar, çalışmayan göstergeler var. İkinci yarısında batmış tanktaki köpek balıklarını seyredebiliyorsunuz. Orta Atlantik'te köpek balığı, ıstakoz kabuğu, deniz atı ve deniz kestanesi; Batı Atlantik'te Akvaryum'daki tek parça cam panel bulunuyor.Panama Kanalı'nda kanalın işleyişine ve su altındaki yaşama etkisine yer verilmiş.


Pasifik Okyanusunda tsunami, deprem ve volkanik patlamalar hakkında bilgi veriliyor. Dünya'nın en büyük su altı bitkisi Kelp burada görülüyor. Nautılıus'un içinde dekarasyon ve ses efektleriyle gerçek bir denizaltındaymışsınız gibi hissediyorsunuz.

Güney Kutbu alanı, çocukların en beğendiği alan oldu. Burada kutup penguenleri olan Gentoo'lar bulunuyor. Hatta burada çok güzel bir video da yakaladım.Son bölümde ise Amazon Yağmur Yağmur Ormanları var. . Sıcaklık önemli ölçüde artıyor. Bu alana girer girmez terlemeye başlıyorsunuz. Amazon Yağmur Ormanları, çocukların ikinci beğendiği alan oldu.


 Karadeniz ile başladığımız gezimizi keyifli bir şekilde sonlandırmış olduk.

Çocuklar, İstanbul Akvaryum'un hediye ettiği hikaye kitaplarını okuyup anlatmaya başladılar.


Keyifli bir gezi ve her şeyden önce çocukların mutluluğuna katkıda bulunduğu için İstanbul Akvaryum'a çok teşekkür ederiz.

Bilet Fiyatları:

Yetişkin 64 TL
Öğrenci 39 TL.

*Biletleri İstanbul Akvaryum'un sitesinden alırsanız %10 indirimli alabilirsiniz.

Online Bilet için tıklayınız. 

Adres:( Ulaşım)

Şenlikköy mah. Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya/İstanbul (Akvaryum' a Aqua Florya servislerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Aqua Florya Avm'nin servis güzergahlarını ve saatlerini kontrol edebilirsiniz.)

Telefon:

444 97 44


Çalışma Saatleri:

İstanbul Akvaryum'u 10:00- 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz


1 yorum :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...