23 Mayıs 2017 Salı

Isslama Adapazarı Köftecisi/Acıbadem/ Üsküdar

Islama köfte Adapazarı'nın yöresel lezzetlerinden biri. Izgarada kızartılan köfteler, ekmek üzerinde servis ediliyor. En önemli özelliği, ekmeğinin et suyuna batırılarak pişirilmesi.

Islama köfte için Adapazarı'na gidemeyenler için İstanbul'da yiyebileceğiniz bir adres var. O da Acıbadem'de yaklaşık iki buçuk ay önce açılan Isslama Köfte. Burası, ıslama köfte yemek isteyenler için doğru adreslerden biri.  Gerek lezzet gerek sunum konusunda hassas davranan bir işletme. 
Etler, Balıkesir ve Afyondan getiriliyor. Ekşi mayalı ekmek kullanıyorlar. Ekşi mayalı ekmekler 24 saat pişen kemik suyuna batırılıyor. Islama köftenin lezzeti de buradan geliyor.

Isslama Adapazarı Köftecisi'nde herkesin ayrı bir tabağı ve ayrı bir hikayesi var. Resmi ilişkilerin yerine sıcak, samimi bir mahalle kültürünün yaşatıldığı bir konsepte sahip. Bu hikaye çok hoşuma gitti ve beni çocukluğuma götürdü. Çünkü ben de mahalle kültürünün yetiştiği semtlerden birinde büyüdüm. Oturduğum apartmanı bahçesi var. Havalar düzeldiği zaman komşularımızla deniz manzaralı bahçemize inerdik. Herkes evinde ne varsa getirir birbiriyle paylaşırdı. Kimi zaman yemekler yenir kimi zaman da çaylar içilir. Sohbetler koyulaşırdı. Ne güzel günlerdi.. 

Isslama'nın menüsünde bulunan özgün lezzetlere gelecek olursak..

Öncelikle Bolu etli tarhana ve komşu çorbasıyla başladık.  Etli Tarhana Çorbası'nın lezzet ve kıvamı oldukça iyiydi. Menüde yer alan ve kendi ürettikleri bir lezzet olan Komşu Çorbası'nın içinde buğday ve top köfteler bulunuyor. Çok orjinal bir tarif olmuş.

  

Salatalardan Mahalle'nin Salatası; başlangıçlardan ise Bursa'ya özgü olan Gedelek turşusu, Karışık Kızartma Tabağı, Ev Yapımı Manda Yoğurdu ve Bolu Patatesi, Yoğurtla sunulan Kabak Mücver tercih ettik. Dondurulmuş patetes yerine kullanılan Bolu patatesi'nin lezzeti üzerine söylenecek bir söz yok. Kabaktan yapılan mücver, hafif ve lezzetliydi. Gedelek turşusu gibi yerel lezzetlerin menüde yer alması çok hoşuma gitti.


Konya yanık ayranı, beyaz üzüm şırası ve siyah üzüm şırası gibi dışarıda kolay kolay bulamayacağınız bir içecek menüsüne sahip.


Mekanın öne çıkan lezzetlerinden olan Islama Köfte, ekşi mayalı ekmek üzerinde 11 adet köfte ile sunuluyor. Yoğurtlu sevenlere Yoğurtlu  Sallama Köfte acılı sevenlere Acılı Sallama Köfte seçeneği de mevcut. Köfteler minicik ama lezzeti büyük :))


 

Tatlı olarak; Kaymaklı Sütlü Kadayıf, Manda Sütlaç, Kaymaklı Kabak Tatlısı denedik. Sütlü Kadayıf Tatlısı, Adapazarı usulü yapılıyor. Manda sütüyle yapılan Sütlaç denemeye değer lezzetlerden. Kabaklar, Adapazarı'ndan.. Son kabaklar artık. Kabak çok sevdiğim için kabak tatlısı favorim oldu.


Adres:
Acıbadem mah. Acıbadem cad. no:188/C7 Üsküdar

Telefon:
0216 340 07 00
0539 545 84 15

Fiyat listesi:
Kıymalı Bolu Tarhana: 7,5 TL
Komşu Çorbası: 7 TL
Mahalle'nin Salatası: 12 TL
Gedelek Turşusu: 4,5 TL
Ev yapımı Manda Yoğurdu: 6,5 TL
Kızarmış Bolu Patatesi: 6 TL
Kabak Mücver: 5 TL
Yoğurtlu Soslu Kızartma Tabağı: 8,5 TL
Vişne Kompostosu: 4,5 TL
Isslama Köfte: 17,5 TL
Yoğurtlu Sallama Köfte: 18,5 TL
Acılı Sallama Köfte: 17,5 TL
Sucuk Porsiyon: 19 TL
Kaymaklı Sütlü Kadayıf: 8,5 TL
Manda Sütlaç: 7 TL
Kaymaklı Kabak Tatlısı(Tahinli, Cevizli): 8,5 TL

Mekan 11:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Isslama Adapazarı Köftecisi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - ZomatoHiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...