4 Ekim 2016 Salı

Türk Kardiyoloji Derneği ve Novartis Türkiye ile Kalp Dostu Yemek Tarifleri

Kalp ve damar hastalıkları, ülkemizde ölüm sebeplerinin başında geliyor. Sağlıklı bir beslenme ile bu tür hastalıklardan korunabiliriz. Ancak biz de 'Sağlıksız olan her şey çok lezzetlidir.' anlayışı var. Aslında hem sağlıklı beslenmek hem de lezzetli yiyecekler hazırlamak da mümkün. Zeytinyağı, sebze, meyve, balık ve kuruyemiş yönünden zengin bir ülke olduğumuz için avantajlı bir ülkeyiz. 


29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında Türk Kardiyoloji Derneği ve Novartis Türkiye işbirliğiyle hazırlanan 'Kalp Dostu Yemek Tarifleri' ile kalbinizi korurken lezzetli yemekler de hazırlayabiliyorsunuz. Kalp Dostu Yemek Tarifleri,Türk Kardiyoloji Başkanı Mahmut Şahin, Yemek bloğu yazarı Nilgün Bodur ve diyetisyen Prof. Dr. Murat Baş kitabın hazırlanmasında önemli katkı sağlayan uzman isimlerden...

Kalp hastalıklarını korumak için nasıl beslenmemiz gerektiğiyle ilgili önemli detayların yanı sıra, yüksek kolestrol, yüksek tansiyon, şeker ve kalp yetersizliği hastalarına özel reçeteleri de bu kitap da bulabilirsiniz.

Kalp hastaları korunmak için; tuz tüketimi günlük 5 gramın altında olmalı, günde 30-45 gram lifli gıdalar , 2-3 porsiyon meyve ve sebze, haftada bir-iki kez balık tüketmeli. Doymuş yağ ve trans yağ alımını azaltmakta fayda var. Brokoli Pane, Pazılı Hindi Köftesi, Avakadolu Mısır Çorbası, Meyveli Yulaf Lapası gibi farklı tarifler bu bölümde yer alıyor.

Çağın en büyük problemlerinden biri olan hareketsizlik ve obezite, yüksek tansiyonla yakından ilgili olduğu için en az 5 gün 30 dakika yürüyüş yapılmalı. Bisiklete binme, yüzme gibi spor faaliyetleri de tavsiye edilen diğer aktivitelerden..

Yüksek tansiyondan korunmak için; tuz tüketimi günlük 5 gramın altında olmalı, günde 30-45 gram lifli gıdalar , 2-3 porsiyon meyve ve sebze, yüksek lif içeren ürünler tüketilmeli. Düşük yağlı süt ve süt ürünleri, az yağlı et tercih edilmeli. Kabak Karnıyarık, Esmer Pirinçli Kuruyemişli Pilav, Patlıcanlı Pizza, Tavuk Köftesi, Süzme Yoğurtlu Tatlı özgün tarifler bu bölümde yer alıyor,

Dünyada her 11 kişiden, ülkemizde ise her 7 kişiden birinde diyabet bulunmaktadır. Diyabet, kalp krizi ve kalp hastalığına bağlı ölüm riskini iki kat arttırırken böbrek yetmezliğinin ve erişkinlerde görme kaybının da en önemli nedenidir. Şeker hastalığından korunmak için; günde en az 3 ana öğün beslenmeli. Öğünler arasında 6 saatten fazla süre olmamalı. Günde 2-3 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli. Hazır ve taze meyve suları yerine meyvelerin kendisi tercih edilmeli. Yeterli miktarda su içilmeli. Çay ve kahve içerken şeker kullanılmamalı. Her gün en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalı. Maş Fasulyeli Hamburger. Peynirli Ispanaklı Sufle, Yeşil Mercimekli Lor Peynirli Biber Dolması, Esmer Bulgurlu Köfte, Hafif Cheesecake bu bölümde yer alıyor.

Kalp yetersizliğinden korunmak için; günlük tuz tüketimi 5 gramın altında olmalı. Hastalığınız ileri seviyedeyse sıvı tüketimi 2 litrenin altında olmalı. Ağırlığınızda 3 gün içinde 2 kilogramdan fazla artış olmamalı. Düşük yağlı, yüksek lif içeren, ve işlenmiş yiyeceklerin olduğu bir beslenme programı uygulamakta fayda var. Yoğurtlu Pancar Salatası, Somonlu Mantar Dolma, Fırında Badem Unlu Tavuk, Kepek Lavaşlı Dürüm, Hurmalı Balkabaklı Tatlı gibi tarifler bu bölümde yer alıyor.

2015 yılı Dünya Diyabet Günü Sloganı olan 'Sağlıklı beslenme ayrıcalık değil bir haktır.' sözüyle bitirmek istiyorum. Kitaba ulaşmak için www.kalbinidinlesen.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Hepinize sağlıklı günler dilerim. 
 #kalbinidinlesenHiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...